34 . Junak II

  American India Pale Ale  

  Z tej warki nie pozostała już żadna butelka...

Składniki

Słody: Pale Ale 6,5 kg, Monachijski 0,4 kg, Karmelowy (30 EBC) 150 g; suma 7,05 kg

Chmielenie: Iunga 40 g (60 min), 20 g (30 min), 20 g (5 min), 100 g (na zimno); Sybilla 100 g (na zimno); Fuggles 10 g (na zimno)

Drożdże: Safale US-05

Modyfikacja wody: Kwas mlekowy 5 + 5 ml; chlorek wapnia 15 ml

Informacje o warce

Styl: American India Pale Ale

Data uwarzenia: 2015-12-20

Gęstość początkowa: 16° Plato

Gęstość końcowa: 2.3° Plato

Zawartość alkoholu: 7.2% ABV

Goryczka: 55 IBU

Kolor: 11 EBC

Butelkowanie: 2016-01-02

Opis stylu

Amerykańskie IPA

Aromat

Od wydatnego do intensywnego aromatu chmielowego z cytrusowym, kwiatowym, perfumowym, żywicznym, sosnowym, i/albo owocowy charakter wynikający z chmielów amerykańskich. Wiele wersji jest chmielonych na zimno i mogą posiadać dodatkowy trawiasty aromat, aczkolwiek nie jest wymagany. Troszeczkę czystej słodowej słodkości może być wyczuwalny w tle, ale powinien być na niższym poziomie niż w wersji English IPA. Owocowość, zarówno estrowa jaki i chmielowa może być wyczuwalna w niektórych wersjach, pomimo neutralnej fermentacji, jest to również akceptowalne. Słaby aromat alkoholu może być wyczuwalny.

Wygląd

Kolorystyka od średnio złotego do średnio czerwonawo-miedzianego; niektóre wersje mogą mieć pomarańczowaty odcień. Powinno być klarowne, chociaż wersje niefiltrowane, chmielone na zimno mogą być delikatnie mgliste. Przyzwoita piana o złamanym białym (żółtawym lub szarawym) kolorze powinna być trwała.

Smak

Smak chmielowy od średniego do wysokiego, powinien odzwierciedlać charakter chmieli amerykańskich cytrusowy, kwiatowy, żywiczny, sosnowy i owocowy. Średnio mocna do bardzo mocna goryczka, aczkolwiek słodowa podstawa wspiera mocny chmielowy charakter i balansuje smak. Smak słodowy powinien być na niskim do średniego i jest generalnie czysty i słodowo słodki aczkolwiek troszkę karmelowych czy tostowych smaków na niskim poziomie jest dopuszczalnych. Brak dwuacetylu. Lekkie posmaki owocowe są do przyjęcia, ale nie są wymagane. Goryczka może utrzymywać się w posmaku, ale nie powinna być ostra. Średnio wytrawny do wytrawny finisz. Trochę czysto alkoholowych smaków może być wyczuwalnych w mocniejszych wersjach. Smaki dębowe są w tym stylu nieodpowiednie. Może być troszkę siarczanowy, ale większość przykładów tego piwa go nie wykazuje.

Tekstura

Gładkie, średnio-lekkiej do średniej treściwości wraz z chmielową cierpkością, chociaż umiarkowane do średnio wysokie nagazowanie może się łączyć by zapewnić ogólne wytrawne odczucia w obecności słodowej słodkości. Troszeczkę gładkiego alkoholowego rozgrzania powinno być odczuwalne w mocniejszych( ale nie wszystkich) wersjach. Treściwość jest generalnie lżejsza niż angielski odpowiednik.

Ogólne wrażenia

Zdecydowanie chmielowy i goryczkowy, umiarkowanie mocny American pale ale.

Komentarz

Czasami warzone jako piwo dolnej fermentacji (jeśli tak to nie powinno przedstawiać charakteru dwuacetylu). Gdy podawane jest zbyt zimne smaki palone i goryczkowe mogą wydawać się zbyt wyraźne.

Historia

Amerykańska wersja historycznego stylu English IPA, uwarzone przy użyciu amerykańskich surowców.

Surowce

Słód Pale ale (dobrze zmodyfikowany i odpowiedni do zacierania jednotemperaturowego), amerykańskie chmiele, amerykańskie drożdże, które mogą nadać czysty lekko owocowy profil. Generalnie pełno słodowe, ale zacierane w niższych temperaturach dla wyższego odfermentowania. Woda od miękkiej do umiarkowanie siarczanowej. Wersje z zauważalnych żytnim charakterem („RyePA”) powinny być ujęte w kategorii specjalnej.

Podstawowe informacje

Gęstość początkowa: 13,8 - 18,2°Blg

Goryczka: 40 – 70 IBU

Gęstość końcowa: 2,6 – 4,6°Blg

Kolor: 6 – 15 SRM

Alkohol objętościowo: 5.5 – 7.5%

Komercyjne przykłady

Bell’s Two-Hearted Ale, AleSmith IPA, Russian River Blind Pig IPA, Stone IPA, Three Floyds Alpha King, Great Divide Titan IPA, Bear Republic Racer 5 IPA, Victory Hop Devil, Sierra Nevada Celebration Ale, Anderson Valley Hop Ottin’, Dogfish Head 60 Minute IPA, Founder’s Centennial IPA, Anchor Liberty Ale, Harpoon IPA, Avery IPA