30A . Jankes-Mosaic

  American Pale Ale  

  Z tej warki nie pozostała już żadna butelka...

Składniki

Słody: Pale Ale 5 kg; Pszeniczny 0,5 kg; Karmelowy 0,25 g; Suma: 5,75 kg

Chmielenie: Mosaic 10 g (60 min); Mosaic 10 g (45 min); Mosaic 25 g (Hop Stand); na zimno Mosaic 55 g

Drożdże: Safale US-05

Informacje o warce

Styl: American Pale Ale

Data uwarzenia: 2015-02-05

Gęstość początkowa: 14° Plato

Gęstość końcowa: 2.5° Plato

Zawartość alkoholu: 6.3% ABV

Goryczka: 40 IBU

Kolor: 14 EBC

Butelkowanie: 2015-03-02

Opis stylu

Amerykańskie Jasne Ale

Aromat

Przeważnie umiarkowany do mocny aromat chmielu, który wynika z chmielenia na zimno albo dodania na koniec warzenia amerykańskich odmian chmieli. Cytrusowy charakter jest często spotykany, ale niewymagany. Słaba do umiarkowana słodować wspiera obecność aromatów chmielowych oraz opcjonalnie może przedstawiać specjalny charakter słodowy (chlebowy, prażony, ciasteczkowy). Estry owocowe mogą być na różnym poziomie - od umiarkowanego do niewyczuwalnego. Brak dwuacetylu. Chmielenie na zimno (jeśli zastosowane) może nadać trawiastych nut, aczkolwiek ten charakter nie powinien być zbyt uwydatniony.

Wygląd

Jasno złoty do ciemno bursztynowy kolor. Umiarkowanie wysoka, żółtobiała piana, która długo się utrzymuje. Generalnie całkiem klarowne, ale wersje chmielone na zimno mogą być delikatnie mgliste.

Smak

Przeważnie umiarkowane do mocne smaki chmielowe, przedstawiające charakter chmieli amerykańskich (ale inne odmiany chmieli też mogą być użyte). Obecność chmieli wspierana jest przez niski do umiarkowanie mocny słodowy charakter, może opcjonalnie przedstawiać słaby charakter słodowy (chlebowy, prażony, ciasteczkowy). Balans chmielowo-słodowy przeważnie skłania się w kierunku goryczki i chmielu, ale obecność smaków słodowych może być wyraźna. Smaki karmelowe są przeważnie powściągliwe albo nieobecne. Estry owocowe mogą być od umiarkowanych do niewyczuwalnych. Umiarkowana do mocna goryczka chmielowa wraz z średnim do wytrawnym finiszem. Smaki chmielowe i goryczka przeważnie pozostają do finiszu. Brak dwuacetylu. Chmielenie na zimno (jeśli użyte) może nadać trawiastych nut, ale ten charakter nie powinien być zbytnio uwydatniony.

Tekstura

Średnio lekka do średnia treściwość. Nagazowanie umiarkowane do mocne. Ogólnie gładki finisz bez cierpkości wynikającej z użycia dużych ilości chmielu.

Ogólne wrażenia

Odświeżające oraz mocno chmielowe wraz z odpowiednio mocnym wsparciem słodowym.

Komentarz

Zauważalna różnica w kolorze pomiędzy American Pale Ale i American Amber Ale. American Pale Ale jest generalnie czystsze, zawiera mniej słodowo-karmelowego charakteru; jest również mniej treściwe oraz bardziej chmielowe.

Surowce

Słód Pale Ale, typowo amerykański dwurzędowy. Przeważnie chmiele amerykańskie, ale nie zawsze te z cytrusowym charakterem. Amerykańskie drożdże górnej fermentacji. Woda może być różna, jeśli chodzi o zawartość siarczanów, ale zawartość węglanów powinna być relatywnie niska. Słody specjalne i zboża mogą nadać charakteru i kompleksowości, ale generalnie powinny być relatywnie w niewielkich proporcjach. Zasyp, który nadaje słodowego i bogatego smaku, lekkiej słodkości i prażonych albo chlebowych nut jest przeważnie dodawany (obok chmielu), aby rozróżnić poszczególne marki.

Podstawowe informacje

Gęstość początkowa: 11.2 – 14.7°Blg

Goryczka: 30 – 45 IBU

Gęstość końcowa: 2.6 – 8.8°Blg

Kolor: 5 – 14 SRM

Alkohol objętościowo: 4.5 – 6.2%

Komercyjne przykłady

Hermes (Olimp), King of Hop (AleBrowar), Shark (Kopyra & Widawa), Sierra Nevada Pale Ale, Stone Pale Ale, Great Lakes Burning River Pale Ale, Bear Republic XP Pale Ale, Anderson Valley Poleeko Gold Pale Ale, Deschutes Mirror Pond, Full Sail Pale Ale, Three Floyds X-Tra Pale Ale, Firestone Pale Ale, Left Hand Brewing Jackman’s Pale Ale